BÜYÜKELÇİ AHMET AKİF OKTAY’IN TÜRKİYE CUMHURİYETİ EGER FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞUNUN AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA-18 Şubat 2020

Büyükelçi Ahmet Akif OKTAY 18.02.2020

Eger Belediye Başkanı Sayın Ádám Mirkóczki,

Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı

Devlet Sekreter Yardımcısı Sayın Márton Schőberl,

Sayın Judit Harmati,

Değerli Konuklar,

Türkiye Cumhuriyeti Eger Fahri Başkonsolosluğunun Açılış Töreni vesilesiyle sizlerle biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Öncelikle, Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Devlet Sekreter Yardımcısı Sayın Márton Schőberl’e Budapeşte’den gelerek bu törene katıldığı için, aynı şekilde Eger Belediye Başkanı Sayın Ádám Mirkóczki’yede bizlere bu konuda gösterdiğinazik ilgi ve destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye olarak Eger’de ilk kez bir Fahri Başkonsolosluk açmaktayız. Bildiğim kadarıyla Eger’de başka herhangi bir ülkenin Fahri Konsolosluğu yok. Yani bu adımı atan ilk ülke olmanın mutluluk ve gururunu da yaşamaktayız.

Fahri Başkonsolosluklar ülkelerimiz arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktalar. Macaristan’ın Türkiye’de faal olarak çalışan yedi Fahri Konsolosluğu var. Bunların sayısının daha da artmasını diliyoruz.

Türkiye’nin bir süredir Macaristan’da faal bir Fahri Konsolosluğu yoktu. Şimdi Eger’den başlayarak bu durumu telafi etmeye çalışıyoruz. Eger’in ardından Sopron ve Szeged’deki Fahri Konsolosluklarımızın açılışını da kısa süre içinde yapacağız. Ayrıca ileride bunlara yenilerini de eklemeyi hedeflemekteyiz.

Kaplıcaları, verimli ovaları ve bağları ile ünlü Eger iki ülkenin ortak geçmişinde özel bir yere sahip. Barındırdığı tarihi eserlerle bugün halklarımız arasındaki dostluğun en önemli simgelerinden biri durumunda.

Artık Eger’le özdeşleşmiş olan Kethüda Camisi minaresi bunların kuşkusuz en tanınmış olanıdır. Keza, Macaristan’da ayakta kalan beş Türk hamamından biri de, termal sular bakımından çok zengin olan Eger’de bulunuyor. Restore edilerek on yıl önce tekrar kullanıma açılan Török Fürdő’nün şifalı sularından, zamanında Ferenc Rákóczi’nin bile istifade etmiş olduğu biliniyor. Bu da bölgenin bu alandaki şöhretinin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Bu vesileyle, hem Macar hem Türk halkı bakımından büyük değer taşıyan bu eserlerin korunmasına yönelik irade ve çabalarından dolayı Eger sakinlerine kalbi teşekkürlerimizi ifade etmek isterim.

Ortak kültürel mirasımız, son yıllarda Macaristan’ı Türk turistler bakımından başlıbaşına bir cazibe merkezi haline getirmiş durumdadır. Önümüzdeki dönemde Eger’e gelen Türk turistlerin sayısının çok daha üst seviyelere çıkmasını, benzer biçimde Eger’den de Türkiye’ye çok daha fazla Macar turistin gitmesini arzu ediyoruz. Fahri Başkonsolosluğumuzun Türkiye’nin burada tanıtımına yapacağı katkılara bu bakımdan büyük önem atfediyoruz.

Aynı şekilde, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırımların geliştirilmesi amacıyla belirlediğimiz ortak hedeflere ulaşmamızda yerel yönetimlerin ve yerel şirketlerin de önemli roller oynayabileceklerine inanıyoruz. Türkiye ile Macaristan arasındaki ticaret hacmi 3 milyar dolara yaklaşıyor. Ancak hedefimiz bunu iki katına çıkarmaktır. Bu yönde Büyükelçilik olarak Eger’deki yerel makamlar, ihracatçı ve ithalatçı firmalar ve yatırımcılarla her türlü işbirliğine açığız.

Sonuç olarak, tüm bu hususlarda Eger Fahri Başkonsolosluğumuzdan da önemli beklentilerimiz var. Bu önemli görev için en doğru kişiyi seçmiş olduğumuzdan da kuşku duymuyorum. Sayın Judit Harmati’yi sizlere tanıtmama sanırım gerek yoktur. Kendisi tüm Eger’de gayet iyi tanınan, son derecede başarılı ve saygın bir eğitimci ve iş insanıdır. Atamasını çok daha önce yapmış olmayı isterdik, ancak bu süreç elimizde olmayan nedenlerle biraz uzadı. Sürecin sonuçlanmasını sabırla beklediği için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Eger Fahri Başkonsolosluğumuzun açılması, Türkiye ile Macaristan arasındaki yakın dostluk ve işbirliğinin en son tezahürüdür. Bu fahri temsilciliğimizin bir dostluk köprüsü olarak hem resmi düzeydeki hem de halklarımız arasındaki ilişkilere önemli katkılarda bulunmasını diliyorum.

Fahri Başkonsolosumuz Sayın Judit Harmati’ye bu resepsiyonda bizlere evsahipliği yaptığı için şükranlarımı sunuyorum. Üstlendiği bu yeni görevin ülkelerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, kendisine başarılar diliyorum. Ayrıca bu açılışa katılarak bizleri onurlandırdığınız için siz değerli konuklarımıza da çok teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.


Atatürk

Ahmet Akif Oktay Ambassador
Monday - Friday

09:30-12:30
1/1/2021 1/1/2021
3/15/2021 3/15/2021
4/2/2021 4/5/2021
5/1/2021 5/1/2021
5/13/2021 5/13/2021
5/23/2021 5/24/2021
7/20/2021 7/20/2021
8/20/2021 8/20/2021
10/23/2021 10/23/2021
10/29/2021 10/29/2021
11/1/2021 11/1/2021
12/24/2021 12/26/2021