Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Diplomatik İlişkilerin Kuruluşu

1918 öncesi Osmanlı Devletinin Macaristan Krallığı ile diplomatik ilişkileri Viyana Büyükelçiliği tarafından yürütülmüştür. I. Dünya Savaşında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılan Macaristan ile ilk diplomatik ilişki 1924 yılında Elçilik düzeyinde kurulmuştur.

Misyonun Faaliyete Başlaması

1924 yılında faaliyete başlamış; II. Dünya Savaşı nedeniyle 1 Nisan 1945 tarihinde kapanmış ve 1946’da yeniden açılmıştır. 28 Eylül 1967 tarihinde karşılıklı olarak Büyükelçilik düzeyine yükseltilmiştir.

Misyon Tarihinde Önemli Olaylar

19 Mart 1944 tarihinde Macaristan Başbakanı Miklos Kallay Alman işgali nedeniyle (Zivator u. 1-3 Budapest II) adresinde bulunan T.C. Elçiliğine sığınmış ve 19 Kasım 1944 tarihine dek orada kalmıştır. Olayın anısına, daha sonra binaya anma tabelası yerleştirilmiştir ve bina halen Avrupa Gençlik Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Misyon Binası/Binalarına İlişkin Genel Bilgi

Temmuz 1999 ayında taşınılan Büyükelçilik binası, Tuna nehrinin Peşte yakasındadır.

1872/73 yıllarında inşa edilmiş Neorönesans mimari stiline sahip bir bina olup, orijinal olarak tek katlı olan binaya 1965 yılında ikinci bir kat eklenmiştir.

Zaman içindeki Büyükelçilik binalarının adresleri sırasıyla aşağıda bulunmaktadır.

Andrassy u. üzerinde (1937)

Zivator u. 1-3 Budapest II (1944)

Bristol Oteli (1946)

Benczur u. 15 Budapest VI (1948/1960)

Martirok utca 43-45 Budapest II (1961/68)

Uri utca 45,Mayıs 1968-Temmuz 1999

Andrassy ut 123, 1062 Budapest(Halen kullanılan Kançılarya binası)

Hüsrev R Gerede
Hüsrev R GeredeElçi

1.1.1924-1.1.1926

Numan R. Menemencioğlu
Numan R. MenemencioğluMaslahatgüzar

1.1.1926-1.1.1927

Nurettin Ferruh Alkent
Nurettin Ferruh AlkentMaslahatgüzar

1.1.1927-1.1.1928

Vasıf Çınar
Vasıf ÇınarElçi

1.1.1928-1.1.1929

Behiç Erkin
Behiç ErkinElçi

1.1.1929-1.1.1939

Ruşen Eşref Ünaydın
Ruşen Eşref ÜnaydınElçi

1.1.1939-1.1.1943

Şevked Fuat Keçeci
Şevked Fuat KeçeciElçi

1.1.1943-1.1.1945

Agah Aksel
Agah AkselElçi

1.1.1946-1.1.1949

Celal Hazım Tepeyran
Celal Hazım TepeyranElçi

1.1.1950-1.1.1954

Cemal Yeşil
Cemal YeşilBüyükelçi

1.1.1956-1.1.1960

Mehmet İrfan Karasar
Mehmet İrfan KarasarElçi

1.1.1960-16.6.1960

Burhan Işın
Burhan IşınElçi

17.6.1960-1.1.1963

Nedim Erinç
Nedim ErinçElçi

1.1.1963-1.1.1967

Veysel Versan
Veysel VersanElçi

1.1.1967-1.1.1969

İsmail Soysal
İsmail SoysalBüyükelçi

1.1.1969-1.1.1972

Mehmet Fuat Kepenek
Mehmet Fuat KepenekBüyükelçi

1.1.1972-1.1.1976

Talat Benler
Talat BenlerBüyükelçi

1.1.1976-1.1.1980

Oğuz Gökmen
Oğuz GökmenBüyükelçi

1.1.1980-1.1.1981

Osman Başman
Osman BaşmanBüyükelçi

9.7.1982-1.1.1986

Asaf İnhan
Asaf İnhanBüyükelçi

24.1.1986-29.2.1988

Halit Güvener
Halit GüvenerBüyükelçi

29.2.1988-24.11.1990

Bedrettin Tunabaş
Bedrettin TunabaşBüyükelçi

25.11.1990-18.5.1995

Süha Noyan
Süha NoyanBüyükelçi

31.5.1995-27.9.1996

İsmet Birsel
İsmet BirselBüyükelçi

29.9.1996-1.10.1998

Ender Arat
Ender AratBüyükelçi

16.10.1998-15.12.2002

Aydan Karahan
Aydan KarahanBüyükelçi

7.4.2003-17.11.2004

Umur Apaydın
Umur ApaydınBüyükelçi

30.11.2004-1.4.2008

Oya Tuzcuoğlu
Oya TuzcuoğluBüyükelçi

14.4.2008-1.7.2010

Hasan Kemal Gür
Hasan Kemal GürBüyükelçi

28.7.2010-4.11.2013

Şakir Fakılı
Şakir FakılıBüyükelçi

11.11.2013-1.1.2018

Ahmet Akif OKTAY
Ahmet Akif OKTAYBüyükelçi

1.1.2018-