Türkiye Cumhuriyeti

Budapeşte Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Randevu Alınması Gerekmektedir , 18.07.2014

                                                                                                                      18.07.2014

ÖNEMLİ DUYURU

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde randevu alınması gerekmektedir

 

  • Büyükelçiliğimiz görev bölgesinde ikamet eden vatandaşlarımızın ilk      turu 2-3 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde      oylarını “123 Andrassy ut, 1062 Budapest, Macaristan” adresinde bulunan     Büyükelçilik kançılarya binamızda 08.00-17.00 saatleri arasında      kullanabileceklerdir. Seçimin ilk turda sonuçlanmaması halinde ise, 17-18      Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek ikinci tur seçimde oylarını      aynı adreste ve yukarıda belirtilen saatler arasında kullanabilecekleri     24.06.2014 tarihli duyurumuzda vatandaşlarımızın bilgisine sunulmuş ve      belirlenen oy kullanma tarihleri için randevu alınmasına gerek olmadığı  duyurulmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),  Yurtdışında Seçmen Kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanacağı tarih ve sandıklar gün bazlı randevu sistemiyle tespit edileceğini bildirmiştir.  

 

Randevu sistemi nedir?

Randevu sistemi, seçmenlerin bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda, YSK tarafından o ülke için belirlenen tarih ve sandıklardan, kendisine uygun olan tarihi ve oy kullanabileceği sandığı kendisinin seçebilmesidir.

 

Randevu almayan/alamayan seçmenler hangi tarih ve sandıkta oy kullanacaklardır?

 

Randevu sistemi yarım günlük bloklar için öngörülmektedir. Randevu almayan/alamayan seçmenlerin oy kullanacağı gün ve sandıklar YSK tarafından belirlenecektir.

Bu durumda;

elektronik ortamda randevu almayan/alamayan yurtdışı seçmenler, ancak YSK tarafından belirlenecek günlerde oylarını kullanabilecek, belirlenen randevu gününde oylarını kullanmayan vatandaşlarımız ise sadece sınır kapılarımızda oy kullanabileceklerdir.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın 25 Temmuz Cuma günü saat 17:00’ye kadar mutlaka randevularını almış olmaları gerekmektedir.