Türkiye Cumhuriyeti

Budapeşte Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Diplomatik İlişkilerin Kuruluşu

 

1918 öncesi Osmanlı Devletinin Macaristan Krallığı ile diplomatik ilişkileri Viyana Büyükelçiliği tarafından yürütülmüştür. I. Dünya Savaşında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılan Macaristan ile ilk diplomatik ilişki 1924 yılında Elçilik düzeyinde kurulmuştur.

 

Misyonun Faaliyete Başlaması

 

1924 yılında faaliyete başlamış; II. Dünya Savaşı nedeniyle 1 Nisan 1945 tarihinde kapanmış ve 1946’da yeniden açılmıştır. 28 Eylül 1967 tarihinde karşılıklı olarak Büyükelçilik düzeyine yükseltilmiştir.

 

Misyon Tarihinde Önemli Olaylar

 

19 Mart 1944 tarihinde Macaristan Başbakanı Miklos Kallay Alman işgali nedeniyle (Zivator u. 1-3 Budapest II) adresinde bulunan T.C. Elçiliğine sığınmış ve 19 Kasım 1944 tarihine dek orada kalmıştır. Olayın anısına, daha sonra binaya anma tabelası yerleştirilmiştir ve bina halen Avrupa Gençlik Merkezi olarak kullanılmaktadır.

 

Misyon Binası/Binalarına İlişkin Genel Bilgi

 

Temmuz 1999 ayında taşınılan Büyükelçilik binası, Tuna nehrinin Peşte yakasındadır.

 

1872/73 yıllarında inşa edilmiş Neorönesans mimari stiline sahip bir bina olup, orijinal olarak tek katlı olan binaya 1965 yılında ikinci bir kat eklenmiştir.

 

Zaman içindeki Büyükelçilik binalarının adresleri sırasıyla aşağıda bulunmaktadır.

 

Andrassy u. üzerinde (1937)

Zivator u. 1-3 Budapest II (1944)

Bristol Oteli (1946)

Benczur u. 15 Budapest VI (1948/1960)

Martirok utca 43-45 Budapest II (1961/68)

Uri utca 45,  Mayıs 1968-Temmuz 1999

Andrassy ut 123, 1062 Budapest  (Halen kullanılan Kançılarya binası)

 

 
Hüsrev R Gerede
Elçi
01.01.1924-01.01.1926
Numan R. Menemencioğlu
Maslahatgüzar
01.01.1926-01.01.1927
Nurettin Ferruh Alkent
Maslahatgüzar
01.01.1927-01.01.1928
Vasıf Çınar
Elçi
01.01.1928-01.01.1929
Behiç Erkin
Elçi
01.01.1929-01.01.1939
Ruşen Eşref Ünaydın
Elçi
01.01.1939-01.01.1943
Şevked Fuat Keçeci
Elçi
01.01.1943-01.01.1945
Agah Aksel
Elçi
01.01.1946-01.01.1949
Celal Hazım Tepeyran
Elçi
01.01.1950-01.01.1954
Cemal Yeşil
Büyükelçi
01.01.1956-01.01.1960
Mehmet İrfan Karasar
Elçi
01.01.1960-16.06.1960
Burhan Işın
Elçi
17.06.1960-01.01.1963
Nedim Erinç
Elçi
01.01.1963-01.01.1967
Veysel Versan
Elçi
01.01.1967-01.01.1969
İsmail Soysal
Büyükelçi
01.01.1969-01.01.1972
Mehmet Fuat Kepenek
Büyükelçi
01.01.1972-01.01.1976
Talat Benler
Büyükelçi
01.01.1976-01.01.1980
Oğuz Gökmen
Büyükelçi
01.01.1980-01.01.1981
Osman Başman
Büyükelçi
09.07.1982-01.01.1986
Asaf İnhan
Büyükelçi
24.01.1986-29.02.1988
Halit Güvener
Büyükelçi
29.02.1988-24.11.1990
Bedrettin Tunabaş
Büyükelçi
25.11.1990-18.05.1995
Süha Noyan
Büyükelçi
31.05.1995-27.09.1996
İsmet Birsel
Büyükelçi
29.09.1996-01.10.1998
Ender Arat
Büyükelçi
16.10.1998-15.12.2002
Aydan Karahan
Büyükelçi
07.04.2003-17.11.2004
Umur Apaydın
Büyükelçi
30.11.2004-01.04.2008
Oya Tuzcuoğlu
Büyükelçi
14.04.2008-01.07.2010
Hasan Kemal Gür
Büyükelçi
28.07.2010-04.11.2013
Şakir Fakılı
Büyükelçi
11.11.2013-