Türkiye Cumhuriyeti

Budapeşte Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı


Değerli Ziyaretçiler,

 

Yüzyıllar öncesine dayanan Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin tarihi, vaktiyle rakip olan ülkelerin geçmişe değil geleceğe bakarak kadim dostluklar kurabileceklerini ortaya koyan hoşgörü, dostluk ve dayanışma örnekleriyle doludur.

 

Macaristan ile ilişkilerimiz bu temelde bugün de işbirliği ve karşılıklı çıkarlar temelinde derinleşmeye devam etmektedir. İki ülke arasında siyasi sorun bulunmamakta, ikili düzeyde ve BM, NATO, AB ve Vişegrad Grubu gibi çok taraflı platformlarda temas, işbirliği ve eşgüdümde bulunulmaktadır.

 

Bu çerçevede ikili ilişkilerimiz bilhassa 2013 ve 2014 yıllarında, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle gelişmeye devam etmiştir. 18 Aralık 2013 tarihinde Başbakanlığı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban eş-başkanlığında Ankara’da ilk toplantısı düzenlenen “Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi” mekanizması ile 16-18 Şubat 2014 tarihleri arasında 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Macaristan’a gerçekleştirdiği ziyaretle ilişkilerimiz ilave ivme ve yeni boyutlar kazanmıştır. 

 

Macaristan’da yaşayan vatandaşlarımız da iki ülke arasında dostluk köprüsü oluşturmakta, gerek ülkelerimiz arasında karşılıklı anlayışın geliştirilmesine gerekse ekonomik ve ticari ilişkilerin ilerletilmesine önemli katkıda bulunmaktadırlar. Ayrıca, Macaristan’da eğitim gören çok sayıda öğrencimiz, genç kuşaklar arasında dostluk ve kültür bağlarının güçlenmesini sağlamaktadır.  

 

Büyükelçilik olarak biz de bir yandan Macaristan ile ilişkilerimizin her alanda daha da geliştirilmesi yönünde diğer yandan Büyükelçiliğimiz bünyesindeki tüm birimlerimizle vatandaşlarımıza her konuda yardımcı olmaya çalışmaktayız.

 

Bu vesileyle, internet sitemizi ziyaret eden değerli vatandaşlarımıza ve Macar dostlarımıza Büyükelçiliğimizin tüm mensupları adına en iyi dileklerimi sunuyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Şakir Fakılı
Büyükelçi